3. Bezpieczeństwo uczniów w sieci
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę Twojego dziecka i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że uczeń będzie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Rodzicu, zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci i koniecznie przypomnij je swojemu dziecku:

1. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.

2. Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu!!! Możesz hasło podać rodzicowi, aby w razie problemów z logowaniem pomógł Ci je odzyskać.

3. Zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, serwer,
    z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione.

4. Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych – unikaj też wszelkich serwisów, wymagających podania numeru PESEL, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.

5. Staraj się nie umieszczać zbyt wielu zdjęć. Chroń swoją prywatność i wizerunek. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

6. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

7. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika
    w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

8. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej – pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z Twoją szkołą lub wychowawcą.

9. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

10. Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł.

11. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków
    w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

12. Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami.
    Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

13. Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzi, co akceptujesz.

14. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pamiętaj też, że zawsze możesz skontaktować się z nauczycielem, któremu ufasz. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji. To może być dla Was wspaniała przygoda.

Uczniu Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje,
które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!
Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
Nie spędzaj też całego wolnego czasu przy komputerze.
Ustal z Rodzicami jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi
i staraj się go nie przekraczać.

Zachęcamy do korzystania z linków, które otrzymujesz od swoich nauczycieli
oraz tych, które codziennie publikujemy na stronie szkoły.

Źródło: www.dzieckowsieci.pl – tam znajdziesz wiele informacji o bezpieczeństwie w sieci.

Uczniu pamiętaj!!!
Jeżeli czegoś nie rozumiesz, masz z czymś problem,
lub po prostu chcesz porozmawiać
– zawsze możesz skontaktować się ze swoim nauczycielem.

Szanowni Państwo, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała dla Was i Waszych dzieci serię czterech filmów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.

Mamy nadzieję, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów dotyczących bezpieczeństwa Naszych Uczniów w Internecie.
Zachęcamy do słuchania!