2. Psycholog

30 kwietnia to Światowy dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci. Jednak jest to tylko symboliczna data, mająca na celu przekonanie rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W Polsce zakaz bicia dzieci uregulowany został Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. funkcjonyje ustawowy zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23. 02. 2021 r.

Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji).

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać.

Depresję trzeba leczyć.

Pamiętaj,
nie każde uczucie przygnębienia jest równoznaczne z depresją.

Przejściowe złe samopoczucie,
które pojawia się w reakcji na wydarzenia życiowe,
może zdarzyć się każdemu.

Przesyłam kilka materiałów oraz  linki do filmików animowanych – zachęcam do ich obejrzenia:

www.youtube.com/watch?v=yq3Z9msqnOg w tym filmie zobaczycie jak ważne jest wsparcie nauczyciela dla ucznia w sytuacji smutku lub kłopotu

www.youtube.com/watch?v=d6_8eLGW9hg
 w tym filmie możecie przyjrzeć się depresji pod postacią czarnego psa, który zaczyna wami kierować

www.youtube.com/watch?v=R1vnFfTaLAA… to krótki filmik pokazujący, że człowiek w depresji często nosi maski

www.youtube.com/watch?v=
rhcCR1swvi
  z tego filmu możecie dowiedzieć się jak czuje się ktoś w depresji, jakie ma objawy, jak się zachowuje i czego potrzebuje
dla młodzieży:
www.youtube.com/watch?v=_96_Ck_w_gw&t=4s krótki film o narastającej depresji u nastolatków, obrazowo przedstawiający jej przyczyny; dobrze się ogląda, bo akcja dzieje się w szkole

dla rodziców:

https://www.youtube.com/watch?v=cqM1HSckt5s – przyczyny, objawy, formy pomocy

www.youtube.com/watch?v=7FG-M4HAZsY Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać – spotkanie z autorami książki – „Depresja u nastolatków”

www.krakowskapsycholog.pl/bajki-terapeutyczne/bajka-o-chorej-mamie bajka terapeutyczna dla dziecka, którego mama choruje na depresję

Psycholog Barbara Kruszyńska

Zapraszam rodziców wraz ze swoimi dziećmi do udziału w wolnej chwili w kampanii
„Bądź z Innej Bajki”,
mającej na celu wzrost świadomości zagrożeń w Internecie

Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym.

Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapomina, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chroni swoje dziecko.

W ramach kampanii powstały materiały, które są świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o cyber-zagrożeniach.

Poznacie:

• m.in. czym jest: hejt, grooming, patostreamy i FOMO
  • dowiecie się o sposobach radzenia sobie z nimi.

Dostępne na stronie animacje uzupełnione są o dodatkowe materiały:

• podcast, w którym eksperci dzielą się sposobami radzenia sobie z zagrożeniami w wirtualnym świecie
  • broszurę z gotowymi do wprowadzenia w życie poradami, którą można
  • wydrukować i powiesić w domu

smutny chłopiec widziany przez smartphone

Uczniowie i rodzice,
jeśli potrzebowalibyście pomocy, jakichkolwiek informacji lub wsparcia psychologicznego w obecnej sytuacji i nie tylko…

Zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego pod numerami:

Psycholog – 32 219 80 62 wew. 115
Pedagog – 32 219 80 62 wew.114

lub do kontaktu mailowego pod adresem mail:

Pedagog Małgorzata Ruta-Kalarus pedagog@zs2s-mikolow.pl