1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Święto Narodowe – Konstytucji 3 maja

Jak co roku, w naszej szkole miał odbyć się apel poświęcony obchodom ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Jednakże, ze względu na sytuację epidemiczną, tradycyjną formę apelu musieliśmy zmienić na napisanie artykułu. Panie Ewa i Małgosia przygotowały dla Was piękną lekcję historii.

Zapraszamy do lektury.

 

 ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju…”

 

 

 

 

3 maja 1791 roku uchwalono zasadniczą ustawę rządową zwaną powszechnie Konstytucją Trzeciego Maja. Była to pierwsza w Europie, druga w świecie po Stanach Zjednoczonych konstytucja. Niosła nadzieję na ocalenie Polski. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała samowolę magnatów. 

Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. 

Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 3 maja obchodzimy święto państwowe. 

 

Przystroiły się wiosennym kwieciem
nasze pola i łąki zielone…
Pieśnią swoją radosną, beztroską
rozśpiewał się w górze skowronek.
 

 Pachnie ziemia wonią polnych kwiatów,
cała świeżą zielenią spowita.
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita. 

Stanisław Aleksandrzak „Trzeci Maja” 

 

 

 

Narodowe Święto Konstytucji to jedno z najważniejszych świąt związanych z historią naszego państwa, a także tradycjami i kulturą. Wywieś przed swym domem biało-czerwoną flagę. Prezentuj ją dumnie nie tylko w rocznicę uchwalenia konstytucji, ale też w każdy powszedni dzień.

 

 

 

Mazurek Trzeciego Maja

„Witaj, Majowa Jutrzenko
świeć naszej polskiej krainie!
Uczcimy ciebie piosenką,
która w całej Polsce słynie.

 Witaj Maj, wielki Maj,
u Polaków błogi raj”

 

 

 

Opracowały: Ewa P. i Małgorzata Z.

 

 

 

Prezentacja autorstwa uczennicy kl. 8b do pobrania: KONSTYTUCJA2020