Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę Twojego dziecka i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że uczeń będzie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Rodzicu, zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci i koniecznie przypomnij je swojemu dziecku:
-
Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
-
Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu!!! Możesz hasło podać rodzicowi, aby w razie problemów z logowaniem pomógł Ci je odzyskać.
-
Zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, serwer,
z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione. -
Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych – unikaj też wszelkich serwisów, wymagających podania numeru PESEL, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.
-
Staraj się nie umieszczać zbyt wielu zdjęć. Chroń swoją prywatność i wizerunek. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
-
Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
-
Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika
w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary. -
Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej – pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z Twoją szkołą lub wychowawcą.
-
Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
-
Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł.
-
Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków
w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie. -
Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami.
Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby. -
Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzi, co akceptujesz.
-
Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
-
Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pamiętaj też, że zawsze możesz skontaktować się z nauczycielem, któremu ufasz. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
-
Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji. To może być dla Was wspaniała przygoda.
Uczniu Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje,
które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!
Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
Nie spędzaj też całego wolnego czasu przy komputerze.
Ustal z Rodzicami jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi
i staraj się go nie przekraczać.
Zachęcamy do korzystania z linków, które otrzymujesz od swoich nauczycieli
oraz tych, które codziennie publikujemy na stronie szkoły.
Źródło: www.dzieckowsieci.pl – tam znajdziesz wiele informacji o bezpieczeństwie w sieci.
Uczniu pamiętaj!!!
Jeżeli czegoś nie rozumiesz, masz z czymś problem,
lub po prostu chcesz porozmawiać
– zawsze możesz skontaktować się ze swoim nauczycielem.
Szanowni Państwo, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała dla Was i Waszych dzieci serię czterech filmów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.
Mamy nadzieję, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów dotyczących bezpieczeństwa Naszych Uczniów w Internecie.
Zachęcamy do słuchania!