1. Strona główna
  2. Bez kategorii
  3. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Dziś obchodzimy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
Dzień ten można odnaleźć w kalendarzach pod nazwami „Dzień walki dyskryminacją osób niepełnosprawnych”, „Dzień osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Niezależnie jednak od nazywnictwa – dziś mają święto Uczniowie naszej szkoły.

Z tej okazji życzymy więc Naszym Uczniom i ich Rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu.
Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.
Wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych dziękuję za ich pomoc i troskę.

Tegoroczne obchody są wyjątkowe! Zwykle uczestniczymy w pochodzie, który organizuje zaprzyjaźnione stowarzyszenie PSONI Koło w Mikołowie. Dziś jednak nie możemy się spotkać i świętować razem, dlatego zachęcamy do świętowania wirtualnego. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to doskonała okazja do poznania środowiska niepełnosprawnych, zrozumienia ich potrzeb oraz problemów. Celem obchodów Dnia Godności jest wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennym, w szkole, w pracy, w urzędzie. W tym ciężkim dla nas wszystkich czasie zwróćmy uwagę społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnościami oraz na trudności, z którymi borykają się w codziennym życiu.
W ramach świętowania udostępniamy grafiki związane z tym świętem na znak solidarności z osobami z niepełnosprawnościami. Dzisiejsze święto potraktujmy jako okazję do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych, do pokazania barier, z którymi wciąż się borykają.

Powiat Mikołowski we współpracy z Specjalistą ds. Osób z Niepełnosprawnościami Rafałem Kwapulińskim przygotowali aktualny powiatowy informator „(Nie)Pełnosprawni”. W broszurce znalazły się informacje dotyczące funkcjonowania placówek edukacyjnych i tych świadczących pomoc osobom niepełnosprawnym. Informator jest niezastąpionym źródłem wiedzy o możliwościach wsparcia ze strony, m.in. PUP, PCPR, PPP i organizacji pozarządowych oraz działających na terenie powiatu mikołowskiego Domów Pomocy Społecznej i Gminnych Ośrodków Wsparcia.
Całą broszurę informacyjną znajdziecie pod tym linkiem: https://mikolowski.pl/wp-content/uploads/2020/05/Powiatowy-informator-dla-os%C3%B3b-z-niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bciami-2020.pdf?fbclid=IwAR2N9M3905bHvnxKNS5xpH9qz6sImqBAOEh4rbSLee2oSH6gbBfvx2CO_lQ