Ważne wydarzenia czerwcowe

Dla przypomnienia podaję Wam kolejność uroczystości i świąt, które obchodziliśmy w Kościele:

– Zmartwychwstanie Pana Jezusa – niedziela,
– Wniebowstąpienie Pana Jezusa – 40 dni po Zmartwychwstaniu,
– Zesłanie Ducha Świętego – niedziela, 50 dni po Zmartwychwstaniu,


Natomiast w najbliższych dniach będziemy obchodzić:
– Święto Trójcy Świętej – niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego – 7 czerwca
– Boże Ciało – czwartek po niedzieli Trójcy Świętej – 11 czerwca


Boże Ciało jest uroczystością, którą zawsze obchodzimy w czwartek
, bo nawiązuje do ustanowienia Sakramentu Eucharystii
w Wieczerniku, a było to w czwartek.

Sam Pan Jezus chciał, aby taką uroczystość wprowadzono w Kościele, abyśmy pamiętali, że On prawdziwie jest obecny w Najświętszym Sakramencie pod postacią Chleba czyli białej Hostii. Pan Jezus chce, abyśmy wierzyli w Jego obecność i bliskość.

Zdjęcie procesji Bożego Ciała.

W tym dniu idziemy w procesji, aby wyznać swoją wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a także oddać Jezusowi cześć swoją modlitwą, śpiewem. Pamiętajcie o tym, aby uczestniczyć we Mszy świętej, by być blisko Jezusa.

Ponadto przez cały czerwiec odprawiane są nabożeństwa czerwcowe, na których odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa – czyli oddajemy cześć Sercu Jezusa.

Jeszcze jedna uroczystość, która nas czeka:
– Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek 8 dni po Uroczystości Bożego Ciała – 19 czerwca.


Potem jeszcze tydzień zajęć zdalnych i czeka nas zakończenie roku szkolnego.
Pamiętajmy o tym, aby podziękować Panu Bogu za cały rok szkolny, a zwłaszcza za te ostatnie trudne miesiące, z którymi przyszło nam się zmierzyć i przetrwać.

Dlatego proponuję szczególnie pamiętać o tych uroczystościach
w najbliższych dniach, a także o modlitwie, która w przeszłości pomogła
i uchroniła wiele ludzi przed chorobami, złem. Jest to modlitwa do kochającego Boga czyli

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tę modlitwę znajdziecie w Skarbczykach z I-szej Komunii Świętej lub na stronie internetowej: brewiarz.pl

 

18 maja

obchodzimy 100 – lecie urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II


                                                                                                                         

Ten dzień przypada w poniedziałek. Z tej okazji miały odbyć się różne uroczystości w naszym kraju i nie tylko. Niestety epidemia wszystko zmieniła. Lecz nie może zmienić naszej pamięci o naszym Wielkim Rodaku, Człowieku i Papieżu.

W TVP będzie wiele programów i filmów poświęconych papieżowi. Warto zapoznać się z programem i obejrzeć proponowane audycje.
Nigdy nie zapominajmy o św. Janie Pawle II Wielkim Polaku, który bardzo kochał naszą Ojczyznę i zawsze pamiętał o niej w swoich modlitwach, o nas Polakach, a także pamiętał w swoich listach, wypowiedziach.

To jest maja Matka ta Ziemia!
To jest moja Matka ta Ojczyzna.”

Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo,
któremu na imię Polska,
raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością
abyście nie podcinali sami korzeni.”

Program TVP 1 przedstawia :

Niedziela:
10:00 – Msza św. z Wadowic z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
12:40 – Wadowickie spotkania ze Świętym Janem Pawłem II
13:00 – Urodziłem się w Wadowicach. Karol Wojtyła – reportaż
14:10 – Nie lękajcie się – historia pewnej przyjaźni
18:30 – Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II – koncert
20:05 – Orędzie kard. Stefana Dziwisza w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Poniedziałek:
18:00 – Santo subito. Prorok naszych czasów – koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II
20:05 – Słowo papieża Franciszka do Polaków w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
21:00 – Powołanie – teatr telewizji
22:35 – Zmartwychwstanie – film dokumentalny o papieżu


Cały tydzień będzie transmitowana Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00 na TVP 3 z okazji 100 urodzin św. Jana Pawła II.

Postarajcie się skorzystać z podanych propozycji telewizyjnych, aby uczcić pamięć o naszym papieżu św. Janie Pawle II.

Aktualizacja 30.04.2020

Pozdrawiam Ciebie Matko mistrzyni moich dróg,

Pozdrawiam Ciebie Pani nadziejo moich próśb….”

Niech w sercach naszych zabrzmi dla Ciebie „Ave” pieśń

Niech maj trwa dla nas zawsze, w nim wzrasta Twoja cześć…”


Rozpoczął się miesiąc maj, w którym szczególnie oddajemy cześć Maryi-Matce Bożej. Przez cały miesiąc w kościołach odprawiane są nabożeństwa majowe w czasie, których odmawiamy Litanię Loretańską i śpiewamy pieśni do Matki Bożej.
Uczniowie naszej szkoły również uczcili Matkę Bożą w swoich domach wykonując piękne kapliczki ku czci Matki Bożej oraz przyozdabiali Jej obraz pięknymi dekoracjami i ozdobami.
Zobaczcie wszystkie Wasze piękne prace, wykonane podczas zajęć religii z p. Agnieszką.

 

 

Aktualizacja 30.04.2020

Ważne wydarzenia majowe

Przez cały maj w kościołach odprawiane są nabożeństwa majowe, na których odawiamy Litanię Loretańską do Matki Bożej.
W tej modlitwie oddajemy cześć Matce Bożej i prosimy Maryję Matkę Bożą i naszą,
aby wstawiała się za nami do Boga w różnych sprawach.

W różnych regionach Polski dekorowane są kapliczki poświęcone Maryi. Ludzie zawsze przynoszą wtedy dużo kwiatów do tych kapliczek i spotykają się przy nich, aby odprawiać nabożeństwa majowe. Ten zwyczaj zachował się od dawnych czasów, aby uczcić Matkę Bożą wezwaniami z Litanii oraz pięknymi majowymi kwiatami.

3 – go maja

W tym dniu przeżywamy święto kościelne czyli
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W 1656 r. król Jan Kazimierz we Lwowie w katedrze lwowskiej złożył uroczyste śluby przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Obrał Maryję Królową Polski i oddał pod Jej opiekę cały nasz kraj. To wydarzenie nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami kiedy to Matka Boża uratowała nasz kraj przed nimi.
Dzień 3-go maja wybrano na pamiątkę pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część ślubowania króla Jana Kazimierza.

W tym dniu obchodzimy również święto państwowe

Uchwalenia Konstytucji 3-go maja

Aktualizacja 20.04.2020

T Y D Z I E Ń      M I Ł O S I E R D Z I A

Wczoraj 19 kwietnia w niedzielę obchodziliśmy Święto Miłosierdzia Bożego. To święto rozpoczęło tydzień Miłosierdzia, które ma nam przypominać, że nie tylko Bóg jest Miłosierny, ale nas wzywa do miłosierdzia względem ludzi.  

Co to znaczy być miłosiernym ?

Jestem miłosierny wtedy gdy: – przebaczam, zamiast obrażać się i użalać nad sobą, – pomagam, zamiast czekam na czyjeś usługiwanie mi, – dzielę się z innymi zamiast czekać na dary od kogoś, – modlę się za innych zamiast czekać, że ktoś za mnie będzie modlił się, – mówię o Miłosierdziu Boga innym ludziom, a nie wstydzę się tego.

Czy uda mi się to? Na pewno, gdy zaufamy Panu Jezusowi tak jak to jest zapisane na obrazie Jezu ufam Tobie.

Pamiętajcie !

Mamy też być miłosierni względem ludzi, tak jak otrzymujemy Miłosierdzie od Boga. Módlmy się codziennie za innych ludzi, aby nawrócili się i przestali wyrządzać krzywdy. Możemy modlić się odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inne modlitwy np. Różaniec.

Zachęcam Was do modlitwy każdego dnia o godz. 15:00, przyłączcie się do niej !

Poniżej schemat jak odmawiać Koronkę

Poniżej opis

Rozpoczynamy od znaku Krzyża, potem Ojcze nasz (1 raz),

Zdrowaś Maryjo (1 raz) i Wierzę w Boga Ojca (1 raz) tak jak na zaznaczono na ilustracji.

Na dużych paciorkach czyli pojedynczych odmawiamy (1 raz) Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Na małych paciorkach (10 razy) Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Na zakończenie (3 razy) Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Schemat:

https://kurierplus.pl/2018/04/28/koronka-do-milosierdzia-bozego/

Aktualizacja 17.04.2020

19 kwietnia Niedziela

Święto Miłosierdzia Bożego

Tydzień po Zmartwychwstaniu obchodzimy to święto, które wprowadził papież Jan Paweł II w 2000 r. na całym świecie. Pan Jezus ukazywał się wielokrotnie siostrze Faustynie i prosił, aby: ustanowiono Święto Miłosierdzia Bożego, – godzinę 15:00 ustalono godziną Miłosierdzia Bożego, – namalowano obraz z Jego wizerunkiem Jezu ufam Tobie, – odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, – odprawiano Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, – mówiono, że Bóg jest Miłosierny, – siostra zapisywała wszystko w Dzienniczku.

Ten obraz jest wystawiany w Święto Miłosierdzia Bożego, aby przypominał wszystkim, że Bóg jest Miłosierny to znaczy z Miłości przebacza grzechy każdemu kto poprosi o to z ufnością.

Dlatego obraz podpisany jest Jezu ufam Tobie.

Pamiętaj:

Często odmawiaj Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a także często mów Jezu ufam Tobie.

Pan Jezus chciał, aby cały świat dowiedział się, że Bóg jest Miłosierny i tak się stało. Na całym świecie ludzie znają obraz Jezusa Miłosiernego i potrafią odmawiać Koronkę. Koronka odmawiana jest o godzinie 15:00 w godzinie Miłosierdzia, ale można też o innej porze.

Trzeba również wspomnieć, że siostra Faustyna Kowalska została ogłoszona świętą 30 kwietnia 2000 r. w Święto Miłosierdzia Bożego przez papieża Jana Pawła II. W tym roku jest 20 rocznica tego wydarzenia. Siostra Faustyna otrzymała od Pana Jezusa zadanie i spełniła je bardzo dobrze.

Jak odmawiać Koronkę?

Weź do ręki różaniec, bo przyda łatwiej zapamiętać ile modlitw odmawia się. Modlitwę rozpocznij od 1 raz Ojcze nasz, następnie Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga Ojca (czyli Skład Apostolski tak jak w różańcu)/ Następnie na koralikach dziesiątek odmawiaj:

1 dziesiątka : – pojedynczy koralik 1 raz „Ojcze przedwieczny ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa – na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. – 10 koralików czyli 10 razy – Dla Jego bolesnej męki – miej miłosierdzie dla nas i całego świata, 2 dziesiątka : powtarzamy to samo co wyżej 3 dziesiątka : tak samo 4 dziesiątka : tak samo 5 dziesiątka : tak samo. Po pięciu dziesiątkach odmawiamy 3 razy – Święty Boże, Święty mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem. Na koniec : 3 razy – Jezu ufam Tobie.

Zdjęcie: http://www.kerygma.pl/nabozenstwa/247-obraz-jezu-ufam-tobie

Aktualizacja 25.03.2020

Dzień dobry moi uczniowie.

Po raz pierwszy piszę do Was list ponieważ zmusza do tego obecna sytuacja. Uczymy się nowej rzeczywistości, innego wzajemnego porozumiewania się. Jest to dla nas nauka i nowe doświadczenia. Myślę, że jest to również czas na przemyślenia swojego życia, postępowania i jego zmiany, czyli na to co jest istotą Wielkiego Postu – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Można powiedzieć, że teraz mamy WIĘCEJ CZASU na to, który jest nam dany. Ten czas to sprawdzian dla nas! Będziemy zdawać egzamin z naszej wiary, miłości, słuchania, życzliwości, pracowitości, sumienności, zrozumienia, współczucia, dzielenia się, wytrwałości, spokoju i ciszy, cierpliwości, szczerej rozmowy i bycia ze swoimi bliskimi.

Na razie nie mam dla Was zadań związanych z katechezą tylko propozycję, abyście korzystali ze strony internetowej szkoły adres: https://zs2s-mikolow.pl/ zakładka:https://zs2s-mikolow.pl/2020/03/13/zadania-dla-uczniow-na-czas-zamkniecia-szkoly/. Są tam również propozycje z religii. Możecie w miarę możliwości skorzystać z nich.

Mam również prośbę, abyście włączali się do różnych modlitw odmawianych codziennie w intencji zatrzymania epidemii nie tylko w Polsce, ale na całym świecie: – godz. 12:00 Anioł Pański, Litania Loretańska, Witaj Królowo, – godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, – godz. 19:00 Litania do św. Jana Pawła II z prośbą o wstawiennictwo za Polskę i Polaków, – godz. 20:00 transmisja Mszy św. z Jasnej Góry na TVP 3 każdego dnia, – godz. 20:30 Różaniec w łączności z innymi.

Modlitw szukajcie w skarbczykach lub na stronie np. www.brewiarz.pl albo www.adonai.pl W każdą niedzielę transmitowane są Msze św. w telewizji: – godz. 7:00 TVP 1 z Łagiewnik – godz. 9:30 TV Trwam Jasna Góra – godz. 10:30 Polsat Rodzina Świątynia Opatrzności Bożej Warszawa – godz. 11:00 TVP 1 Jasna Góra Kaplica Cudownego Obrazu – godz. 13:00 TVP Polonia – godz. 9:00 Program 1 Polskie Radio. Jak widzicie możliwości jest wiele i warto skorzystać.

Jeżeli chodzi o Mszę św. to nie tylko oglądamy ją, ale uczestniczymy w niej czyli odkładamy wszystko, śpiewamy, modlimy się ze wszystkimi tak jak w kościele, jedynie nie przyjmujemy Pana Jezusa w Komunii św., ale wtedy możemy powiedzieć nawet swoimi słowami – np. Panie Jezu bardzo chciałbym przyjąć Cię do swego serca, bądź ze mną. Wtedy to jest Komunia duchowa.

Pamiętajcie Nasza wspólna modlitwa ma wielkie znaczenie i moc, bo nie tylko prosimy za siebie, ale i za innych ludzi nieznanych nam. Ponadto mamy kontakt z Panem Bogiem, który chce być z nami. Uczmy się ufać Panu Bogu. Tylko wtedy przetrwamy te trudne chwile.

Módlcie się z całą rodziną.

Jeżeli będziecie chcieli mnie o coś zapytać skontaktujcie się z Waszymi wychowawcami.

Wykorzystajcie dobrze ten czas, nie zmarnujcie go!

Pozostańcie w zdrowiu Wy i Wasze rodziny oraz Wasi nauczyciele.

Pozdrawiam p. katechetka Nina Śliwa